Inspirationsjakt på Etnografiska museet och min prao skriver om zodiaken!

Igår for jag om min praoelev in till stan för att gå på utställningarna Yokai och Sagovärldar på Etnografiska museet. Jag letade inspiration till ett bokprojekt och min prao letade inspiration för att skriva ett blogginlägg här. I Sagovärldar hittade vi en spännande monter om den kinesiska zodiaken, som fångade hennes intresse.

Min praoelev skriver om:

Den kinesiska zodiaken

Den kinesiska zodiaken består av tolv djur. Dessa är råtta, oxe, tiger, hare/kanin, drake, orm, häst, får/get, apa, tupp, hund och gris. Det finns också fem element (metall, vatten, trä , eld  och jord ). Djuren går i en tolv år lång cykel (varje år har ett av djuren, nyåret är 21 januari- 19 februari). Om man föddes i ett år som slutar på 0/1 är man metall, 2/3 vatten, 4/5 trä, 6/7 eld och 8/9 jord.  Alltså finns det en elementversion av alla djur, som då följer en 60 år lång cykel. De delas också upp i yin och yang (yin – mer passivt, feminint, kallt, yang – mer aktivt, maskulint, varmt). Yin djuren är oxe, hare/kanin, orm, får/get, tupp och gris. Yang djuren är råtta, tiger, drake, häst och hund. När man ska hitta sin zodiak (djur – element – yin/yang) ska man om man är född i januari eller  den första halvan av februari att man kanske är en del av det tidigare årets zodiak. 

Den kinesiska zodiaken används också i Japan och Korea, dock är det i Japan ett vildsvin istället för gris.

Likt den västerländska zodiaken så ges olika attribut och personlighetsdrag till de olika djuren, elementen och yin/yang. Fastän det inte längre är så vanligt så kan zodiaken användas för att se hur två personer är kompatibla och används när man ska skriva nyårsbrev (I Kina också vårfesten, Chūnjié 春节 春節  Nengajō 年賀状 / Seollal 설날).

Lämna en kommentar